Week-end Social: Conferinta Facultatii de Sociologie si Asistenta Sociala

14 mai 2016
9:00 – 22:00

Vă așteptăm cu drag la un eveniment în care sărbătorim cercetarea sociologică, sociologia și asistența socială, și care ne oferă șansa să ne cunoaștem mai bine.

Conferința cuprinde o sesiune de comunicări a studenților, o masă rotundă dedicată învățământului (și la care vor participa cadre didactice din învățământul preuniversitar și universitar) și prezentări ale unor cercetări interesante realizate în afara cadrului academic (în companii, ONG-uri, arte, activism, educație alternativă). Evenimentul se va încheia cu o mică petrecere. Pe parcursul evenimentului și în cadrul petrecerii vom oferi niște mici snacksuri și băuturi. Programul mai jos.

Conferința e organizată de Facultatea de Sociologie și Asistență Socială a Universității București și Asociația Studenților la Sociologie și Asistență Socială.

Pentru premiile acordate studenților care participă la sesiunea de comunicări, le mulțumim: GfK România, Global Education, GMP, Observatorul Social din România, Grupul de Analiză a Rețelelor Sociale (SoNA.R unit), Editura Universității din București și Editura Corint.

urban-art-vector-background-seamless-hip-hop-texture-shutterstock-132833.jpg

Programul conferinței

9:00 – 9:30
Primirea invitaților

9:30 – 11:30
SESIUNEA 1 – Prezentări ale lucrărilor realizate de studenți (sala 201)

11:30 – 13:30
SESIUNEA 2 – Prezentări ale lucrărilor realizate de studenți (sala 201)
MASĂ ROTUNDĂ – Sociologia în licee și universități: provocări, oportunități, practici de succes. (Sala de Consiliu). Participă cadre didactice din învățământul universitar și preuniversitar.

13:30 – 14:30
Pauză de masă

14:30 – 16:30
SESIUNEA 3 – Prezentări ale lucrărilor realizate de studenți (sala 201)
SESIUNEA 4 – SOCIAL: Cercetări realizate în afara contextului academic.
(Sala de Consiliu)
Prezentări realizate de invitați speciali din domeniul cercetării comerciale, ONG, artelor, educației alternative
* “Native Digitals in Romania”, Paul Acatrini, Cult Market
* "Românism. From 0 to hero", Alexandra Cojocaru, Unlock Market Research