„VOI N-AȚI VĂZUT NIMIC!” – spectacol de teatru în trei universități din București

Turneul urban - București 2015 „VOI N-AȚI VĂZUT NIMIC!” a ajuns la ultima etapă din această toamnă – trei reprezentații gratuite în universități din București, cu participarea studenților și profesorilor, dar deschise și publicului larg. Reprezentațiile vor avea loc în săptămâna 26-30 octombrie, după cum urmează:afis-voi-n-ati-vazut-nimic.jpg

• Luni, 26 octombrie, ora: 18:00; SNSPA București, Bd-ul Expoziției nr. 30A (în cadrul cursului „Dialog civic și reprezentare socială”);
  • Miercuri, 28 octombrie, ora 16:00; Universitatea din București, Facultatea de Sociologie și Asistență Socială, Str. Schitu Măgureanu nr.9, sala 202;
  • Vineri, 30 octombrie, ora 18:00; la Universitatea Națională de Arte din București, UNA Galeria, Str. Gen. Budișteanu nr.10.

Pe parcursul anului 2014, Alexandru Fifea a cercetat circumstanțele care au condus la uciderea lui Daniel Dumitrache. Spectacolul VOI N-AȚI VĂZUT NIMIC! își propune analizarea și deconstrucția mecanismelor sociale și a discursului public din spatele acestei crime. Spectacolul a avut premiera în martie 2014, la Salonul de Proiecte (Anexa M.N.A.C.) în cadrul expoziției Eroismul răsare într-un depozit de mărfuri.

Spectacolul semnat de Alexandru Fifea, David Schwartz și Cătălin Rulea investighează moartea lui Daniel Dumitrache în contextul unei lungi serii de abuzuri comise de forțele de ordine, în special împotriva persoanelor celor mai lipsite de apărare - săraci, oameni fără adăpost, lucrătoare sexuale, persoane de etnie romă. Violența este principalul mecanism de control, prin care poliția apără conservarea actualelor structuri de clasă și raporturi de putere. Violența polițiștilor este rezultatul direct al violenței și rasismului din societate, unde discursul anti-romi se intersectează cu discursul împotriva „săracilor”, „șmecherilor”, „cerșetorilor”.

Turneul urban - București 2015 „VOI N-AȚI VĂZUT NIMIC!”este un proiect finanțat de ARCUB prin programul Ești București. Toate reprezentațiile din cadrul turneului se desfășoară cu acces gratuit și sunt urmate de dezbateri cu publicul.

Parteneri proiect: Asociația Carusel, Teatrul LUNI de la Green Hours, Asociația pentru Promovarea Artelor Contemporane.

Parteneri media: Gazeta de Artă Politică, VeiozaArte.ro, Sapte Seri, Radio România Actualități, Radio România Cultural, Radio România București, Iqool.ro, Urban.ro