Stadiul de implementare a legii 273/2004 privind regimul juridic al adopţiei, la 7 luni de la intrarea acesteia în vigoare Bucureşti, 22 Noiembrie 2012

Oficiul Român pentru Adopţii organizează în data de 26 Noiembrie 2012 conferinţa de prezentare a stadiului de implementare a legii 273/2004 privind regimul juridic al adopţiei, la 7 luni de la intrarea acesteia în vigoare.

Evenimentul va fi găzduit de Sala 201 a Facultăţii de Sociologie şi Asistenţă Socială din cadrul Universităţii Bucureşti, strada Schitu Măgureanu nr. 9, sector 5.

Pe lângă stadiului implementării legii 273/2004, specialiştii din cadrul Oficiului Român pentru Adopţii vor prezenta şi procedura adopţiei; unul dintre subiectele tratate în cadrul prezentărilor va fi importanţa pregătirii familiei adoptive în acord cu respectarea principiului interesului superior al copilului.

La eveniment vor participa membri ai Parlamentului, membri ai Direcţiilor de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului, cadre universitare, studenţi, membri ai societăţii civile, reprezentanţi ai organizaţiilor non-guvernamentale şi presă.

Primirea invitaţilor se va realiza între orele 1045-1100, urmând ca evenimentul să se încheie cu o conferinţă de presă care va avea loc în intervalul orar 13:00 – 13:30.