Scoala de vara 2018. „Grupuri de Risc şi Servicii Sociale de Suport. Dreptul la nediscriminare”

logo-10-aniversare.png

Şcoala de Vară 2018

„Grupuri de Risc şi Servicii Sociale de Suport.

Dreptul la nediscriminare”

Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării (CNCD), Universitatea din Bucureşti, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială (UB-SAS) şi Asociaţia Carusel organizează în perioada 08 – 13 iulie 2018, la Eforie Nord, cea de-a zecea ediție a Şcolii de Vară cu tema Grupuri de Risc şi Servicii Sociale de Suport. Dreptul la nediscriminare. Acest eveniment este realizat în parteneriat cu programul de master Grupuri de Risc şi Servicii Sociale de Suport (UB-SAS), Agenţia Naţională Antidrog (ANA) si Colegiul Naţional al Asistenţilor Sociali din România (CNASR).

Şcoala de Vară este deschisă studenților şi masteranzilor din universitățile de stat şi private din România, cu excepția celor care au participat la celelalte ediții. Sunt aşteptați să ia parte la acest eveniment studenți şi masteranzi din următoarele domenii: sociologie, asistenţă socială, psihologie, psihopedagogie, pedagogie şi medicină, dar şi din alte domenii precum: ştiințe politice, jurnalism, comunicare, administrație publică, drept, biologie, chimie, teologie, limbi străine etc. Sunt încurajați să participe la acest eveniment şi studenți/ masteranzi care trăiesc cu HIV/SIDA, cei de etnie Romă, precum şi cei care au experiență în problematica discriminării, a consumului de droguri şi practicării sexului comercial.

Pe durata şcolii de vară, studenții/ masteranzii vor avea ocazia să participe la ateliere informative cu privire la:

• drepturile omului;
  • consum de droguri;
  • sex comercial (prostituție);
  • consiliere pre- şi post- test HIV şi testare HIV;
  • furnizare de servicii sociale adresate grupurilor de risc;
  • cadrul legislativ şi politicile din domeniul drogurilor;
  • feminism;
  • LGBTQI+;
  • procesul legiferării;
  • discriminare şi politici anti-discriminare în România.

Organizatorii acoperă toate cheltuielile legate de cazare şi masă. Transportul se desfășoară individual, având în vedere prevederile Legii nr. 95/2018 privind adoptarea unor măsuri în domeniul finanțării învățământului, conform căreia studenții beneficiază de transport gratuit cu trenul.  Programul detaliat se va anunţa ulterior.

FORMULAR DE ÎNSCRIERE PENTRU SELECŢIE (click)