Scoala de Vara 2017: „Grupuri de Risc si Servicii Sociale de Suport. Dreptul la nediscriminare”

Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD), Universitatea din Bucuresti, Facultatea de Sociologie si Asistenta Sociala (SAS) si Asociatia Carusel, organizeaza in perioada 10 – 16 iulie 2017, pe litoral, cea de-a noua editie a Scolii de Vara cu tema: Grupuri de Risc si Servicii Sociale de Suport. Dreptul la nediscriminare. Acest eveniment este realizat in parteneriat cu programul de master Grupuri de Risc si Servicii Sociale de Suport (SAS), Agentia Nationala Antidrog (ANA) si Colegiul National al Asistentilor Sociali din Romania.

Scoala de Vara este deschisa studentilor si masteranzilor din universitatile de stat si private din Romania, cu exceptia celor care au participat la celelalte editii. Sunt asteptati sa ia parte la acest eveniment studenti si masteranzi din urmatoarele domenii: sociologie, asistenta sociala, psihologie, psihopedagogie, pedagogie si medicina, dar si din alte domenii precum: stiinte politice, jurnalism, comunicare, administratie publica, drept, biologie, chimie, teologie, limbi straine etc. Sunt incurajati sa participe la acest eveniment si studenti/masteranzi care traiesc cu HIV/SIDA, cei de etnie Roma, precum si cei care au experienta in problematica discriminarii, a consumului de droguri si practicarii sexului comercial.

Mai multe informatii, inclusiv formularul de aplicare pentru selectie, puteti gasi aici.