Lect. univ. dr. Corina Ilinca

Email: corina.ilinca@unibuc.ro
Ore de consultație: Marți, orele 12-14, Schitu Măgureanu nr. 9
Domenii de interes: Metodologia cercetării, abilitățile digitale astăzi, aspecte privind îmbătrânirea populației, intersecționalitate, autonomie individuală.
Anul şi instituţia obţinerii doctoratului: 2021, Universitatea din București
Două lucrări reprezentative (cărţi sau articole):
Cutler, Stephen J. and Corina Brăgaru. 2015. “Long-Term and Short-Term Predictors of Worry about Getting Alzheimer’s Disease.” European Journal of Ageing 12(4):341–51.
Dubrow, Joshua Kjerulf and Corina Ilinca. 2019. “Quantitative Approaches to Intersectionality Research: New Methodological Directions and Implications for Policy Analysis.” in The Palgrave Handbook of Intersectionality in Public Policy. The Politics of Intersectionality, edited by O. Hankivsky and J. Jordan-Zachary. Cham: Palgrave Macmillan.
Cursuri predate în acest an: Informatică, statistică socială și analiza datelor (L), Servicii sociale pentru persoanele vârstnice (M), Probleme specifice populației vârstnice (M), Practică de specialitate (L).
Domenii prioritere pentru licenţă/ disertație: Cercetări cantitative bazate pe testarea unor ipoteze cu relevanță teoretică.

RESURSE: