Gala Nationala a Excelentei in Asistenta Sociala, editia 2016

POȚI VOTA ”CEL MAI BUN ASISTENT SOCIAL”
ÎN CADRUL GALEI NAȚIONALE A EXCELENȚEI ÎN ASISTENȚĂ SOCIALĂ

• Înscrierile se fac până la data de 31 ianuarie
  • Andreea Marin, violonistul Alexandru Tomescu, Proconsul și Daniela Nane printre invitații Galei din 14 martie 2016

București, 11 ianuarie 2016 – Colegiul Național al Asistenților Sociali din România (CNASR) anunță începerea înscrierilor pentru cea de a III-a ediție a ”Galei Naționale a Excelenței în Asistența Socială”, singurul eveniment național ce recompensează performanța celor care lucrează în acest domeniu. La eveniment vor participa finaliștii celor 18 categorii, precum și reprezentanţi ai instituţiilor guvernamentale şi neguvernamentale, ai autoritatilor locale, precum si jurnaliști implicați în campanii sociale la nivel central și local.

”Cei mai buni români”, așa cum au fost numiți participanții de către Andreea Marin ce a fost gazda edițiilor anterioare ale Galei, se vor putea înscrie - sau vor putea fi înscriși de către cei ce cred în munca lor – între 11 ianuarie și 31 ianuarie (ora 16:00) la http://gala.cnasr.ro/, secțiunea ”înscriere”.

Între 1 și 14 februarie se vor verifica și valida aplicațiile, urmând ca între 15 și 22 februarie (ora 00:00) românii să poată vota online transparent participanții. Juriul va desemna finaliștii până pe 6 martie, iar pe 14 martie, ora 18:00 câștigătorii vor fi premiați în cadrul Galei Naționale ce se va desfășura la Ateneul Român. Andreea Marin va fi din nou pro bono alături de Colegiul Național al Asistenților Sociali, evenimentul bucurându-se de recitalul de excepție al lui Alexandru Tomescu și a sa vioară Stradivarius. Pe scena Ateneului vor mai urca Proconsul și actrița Daniela Nane.

Gala Națională a Excelenței în Asistență Socială este primul eveniment organizat în 2016 de Colegiul National al Asistenților Sociali din România ca parte a unei campanii nationale prin care se urmărește punerea în valoare a profesiei de asistent social. CNASR a organizat în 2015 o serie de dezbateri publice cu actorii politici, reprezentanții sindicatelor, ai societății civile și ai mass media, precum și o serie de studii la nivel național prin care a prezentat o imagine exactă a situației sistemului social românesc și a beneficiarilor - persoane cu dizabilitati, copii instituționalizați, vârstnici, minorități, persoane abuzate. Fiecare demers public a prezentat de asemenea măsuri concrete și fără costuri suplimentare prin care se poate îmbunătăți statutul asistenților sociali și a sutelor de mii de beneficiari, odată cu clarificarea cadrului legislativ.

”Resursele financiare necesare există deja în bugetul autorităților centrale și locale, precum și cadrul legislativ general ce trebuie nuanțat. Toate studiile și rapoartele internaționale și cele realizate în România arată clar că s-a ajuns într-un punct mai critic decât oricând, atât din punctul de vedere al numărului celor care au nevoie de asistență socială, cât și din al celor care fac o meserie din a-i ajuta pe cei în nevoie. Tot ce trebuie să facem este să conștientizăm că lucrurile se pot schimba în bine dacă se vrea acest lucru la nivelul decidenților”, a spus Doru Buzducea, președintele CNASR la lansarea înscrierilor pentru Gala Asistenților Sociali, ediția 2016.

Atașat găsiți afișul evenimentului

Lista premiilor Galei Naţionale a Excelenţei în Asistenţă Socială 2016:

• Premiul asistentul social al anului
  • Premiul pentru asistentul social din domeniul protecţiei copilului
  • Asistentul social din domeniul persoanelor cu dizabilităţi
  • Asistentul social din domeniul sănătate / servicii medicale
  • Asistentul social din domeniul reintegrării sociale a persoanei private de libertate
  • Asistentul social din domeniul incluziunii persoanelor fără adăpost
  • Asistentul social din domeniul persoanelor vârstnice şi îngrijrii la domiciliu
  • Asistentul social din domeniul combaterii discriminării/ minorităţi
  • Asistentul social din domeniul incluziunii sociale / economie socială
  • Asistentul social din domeniul asistenţei sociale comunitare