Diversitatea culturală a comunității rromilor

Despre dragoste, beatbox și muzică lăutărească
Seminar „Diversitatea culturală a comunității rromilor”
Facultatea de Sociologie și Asistență Socială
(Str. Schitu Măgureanu, nr. 9)
29 februarie, ora 12, sala 201

Asociația Culturală Metropolis împreună cu Facultatea de Sociologie și Asistență Socială vă invită luni, 29 februarie la o discuție depsre Diversitatea Culturală a Comunității Rromilor.
Programul evenimentului va cuprinde proiecții video și foto, prelegeri și discuții libere despre următoarele subiecte:

Proiecție Beatbox Mașina - Beatbox în ghetourile din Baia Mare
Speaker: Ira Merzlichin - Asociația PARADAIZ
Proiectul “Beatbox Mașina” este o școală de vară de beatbox care se va desfășura pe parcursul a trei săptămâni în Școala Gimnazială Petre Dulfu din Baia Mare.bEa face parte dintr-o acțiune mai amplă pe care PARADAIZ vrea să o întreprindă în beneficiul comunităților defavorizate din Horea si Cuprom, Baia Mare.

Povestiri din curtea școlii - Educație alternativă prin teatru și dans
Speaker: George Goliță - Clubul de Educație Alternativă
Povestiri din curtea școlii și Born for Trouble sunt două proiecte de educație alternativă prin teatru și dans desfășurate de Clubul de Educație Alternativă în mai multe școli din Ferentari.

Despre dragoste și căsătorie - Practici și ritual în căsătoriile din comunitățile rrome
Speaker: Cătălina Tesar - antropolog University College of London
Cum se negociază o căsătorie aranjată în comunitățile rrome? Care sunt tradițiile și obiceiurile legate de căsătorie?

Mai există lăutari? - Muzica lăutărească tradițională vs. manele
Speaker: Simona Constantin - regizor și cercetător Asociația Culturală Metropolis

În 2015, Asociația Culturală Metropolis a realizat o cercetare de teren în mai multe zone din țară pentru documentarea și inventarierea artiștilor lăutari necunoscuți publicului larg. Vă invităm să vedeți și să ascultați care sunt rezultatele acestei cercetări.

Seminarul „Diversitatea culturală a comunității rromilor” se desfăşoară în cadrul proiectului „Balkanik: festival de cultură şi artă”, finanţat prin Granturi SEE 2009-2014, Programul PA17/RO13 "Promovarea diversității în cultură și artă în cadrul patrimoniului cultural european".