Conferința Internațională pe Asistență Socială

afis-swicub-final.jpg

Adaptarea asistenței sociale la noile realități turbulente ale lumii, București, 2-3 noiembrie 2017

Dragi specialiști, practicieni, studenți,

Departamentul de Asistență Socială al Universității din București vă invită să participați la cea de-a doua ediție a Conferinței Internaționale în Asistență Socială – SWIC 2017 care va avea loc la București, în perioada 2-3 noiembrie 2017.

Tema conferinței – Adaptarea asistenței sociale la noile realități turbulente ale lumii – își propune să adune contribuții centrate pe problemele cu care se confruntă asistența socială în contextul unei lumi ce se află în schimbare continuă și rapidă. În contextul unei societăți reflexive, caracterizată de o interpolare a acțiunilor și a consecințelor acestora , observăm nevoia stringentă de a înțelege și de a identifica reacțiile asistenței sociale. În ultimii ani am asistat la apariția unor noi probleme cu risc social ca o consecință a numeroșilor factori socio-politici. Asistența socială este o profesie dinamică, fiind un domeniu de studiu ce are menirea de a interpreta în mod corect schimbările care au loc și să acționeze/ reacționeze la nevoile sociale presante create de lumea aflată în continuă schimbare precum criza economică din 2008 și măsurile de austeritate care i-au urmat, problemele sociale create de conflictele armate și intensificarea migrației transnaționale. Evoluția tehnologică a amplificat schimbul de informații în varii domenii și are potențialul de a contribui la creșterea cunoașterii riscurilor sociale, dar și să genereze acțiuni concrete pentru a redefini ordinea socială.

Sunt bine-venite contribuții științifice originale din partea cercetătorilor, cadrelor didactice, practicienilor, precum și din partea studenților care studiază științele sociale.
Termenul limită pentru înregistrarea la conferință este 30 septembrie 2017.

Anul trecut pentru participarea la conferință asistenții sociali au primit 3 credite profesionale și intenționăm ca și în acest an să facem demersurile necesare la CNASR pentru creditarea participării la această conferință și la ateliere/workshop-uri.

Detalii pe site-ul conferinței:

În cadrul conferinței puteți participa la următoarele workshop-uri:

• Social work with refugees – experiences and practices - Prof. Univ. Dr. Amara Renate ECKERT (workshopul va fi susținut în limba engleză, joi, 2 noiembrie, 9:00-11:00).
  • Când iubirea lasă răni - lucrul cu victimele violenței domestice - Asociația ANAIS (workshopul va fi susținut în limba română, joi, 2 noiembrie, 9:00-11:00).
  • The Importance of Teacher’s Self-Reflection in Creating a Trauma-Informed Social Work School – Assist. Prof. H. Özden BADEMCI (workshopul va fi susținut în limba engleză, joi, 2 noiembrie, 9:00-11:00).
  • Asistarea persoanelor LGBT - Asist. univ. dr. Iuliana Elena MOLNAR (workshopul va fi susținut în limba română, joi, 2 noiembrie, 11:15- 13:15)
  • Casă şi acasă. Celălalt. Ceilalţi. - Lect. univ. dr. Mihaela ŞCHIOPU (workshopul va fi susținut în limba română, joi, 2 noiembrie, 11:15- 13:15).
  • The possibilities and challenges of communication in social work (Posibilitățile și provocările comunicării în asistența social) - Asist. univ. dr. Lucija VEJMELKA și Lect. univ. dr. Mirela ANGHEL (workshopul va fi susținut în limba engleză, joi, 2 noiembrie, 11:15- 13:15).

Mai multe informații despre workshopuri găsiți pe pagina de facebook a conferinței:

Înscrierile la aceste ateliere se fac la adresa de e-mail: workshop@sas.unibuc.ro

Vă așteptăm cu drag la conferință!
Comitetul de organizare