Brain@Home: Moving and enhancing brain training for an active life

Facultatea de Sociologie si Asistenta Sociala, Universitatea Bucuresti impreuna cu partenerii sai, Siveco Romania S.A, Casa Di Cura Privata del Policlinico, Media Hospital S.r.l, Panon Business Network Association si Karma Interactive Ltd., contrbuie la dezvoltarea si implementarea unui proiect conceput pentru mentinerea calitatii vietii a persoanelor de varsta a treia.

Proiectul “Brain@Home: Moving and enhancing brain training for an active life” este dedicat persoanelor care isi doresc menitinerea creierului tanar. Acest proiect are la baza dorinta de a oferi utilizatorilor sai activitatea cerebrala la un nivel ridicat chiar si dupa pensionare.

Brain@Home este dezvoltat de neuropsihologi si clinicieni prin conceperea unei platforme virtuale ce contine exercitii cognitive, precum si un tur virtual care abordeaza activitati de antrenament cerebral. Toate aceste aspecte duc, in timp, la o mai buna performanta a creierului persoanelor varstnice active.

Contact:

Lect.dr. Aurelia Curaj