Antropologul francez Claude Karnoouh despre protestele studenţeşti

Marţi, 3 noiembrie 2015, profesorul Claude Karnoouh a fost invitatul seminarului deschis al cursului "Sociology of social movements". În contextul evaluării teoriilor acţiunii colective (teorii iniţiate la sfarşitul anilor 1960 în SUA şi Europa de Vest), C. Karnoouh s-a referit la "episodul 1968" al protestelor studenţeşti din Franţa. Student, în acea vreme, la Nanterre şi, ulterior, la Sorbona, antropologul francez a expus cauzele sociale (formarea unei puternice clase de mijloc ca urmare a avansului statului bunăstarii), culturale (preferinţa pentru existenţialism filosofic, muzica rock, dress-ingul informal) şi educaţionale (lipsa de reforme în educaţie) care au declanşat cele mai puternice proteste studenţeşti din Europa. S-a adăugat alianţa "conjucturală" cu sindicatele, ceea ce a transformat 1968 în anul marilor proteste şi, ulterior, al transformărilor structurale în Franţa post-război: creşteri salariale semnificative, reforma educaţiei. "Lungul deceniu" 1960 a omologat un nou actor public şi vehicul pentru schimbare : mişcarea socială.

Deatalii aici.