Zilele portilor deschise la facultatea de sociologie si asistenta sociala 3-6 aprilie 2017

Experimentaţi viaţa de student! Vizitați Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială!

Unde?
Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, str. Schitu Magureanu, nr.9 , sector 5, București.
Vis-a- vis de gradina Cişmigiu şi Colegiul Naţional “Gheorghe Lazăr”.

Timp de o săptămână, în perioada 3-7 aprilie 2017, elevii sunt invitaţi să experimenteze viaţa de student, participând alături pe studenţii noştri la cursuri, seminarii şi evenimente desfăşurate în cadrul Facultăţii.

Fiecare vizită va cuprinde şi un tur al facultăţii noastre, precum şi o prezentare a programelor noastre de studii, a oportunităţilor de mobilitate internaţională, activitățile studenților din FSAS-UB, domeniile în care profesează absolvenții acesteia, modalitatea de admitere, număr de locuri, activitățile Asociației Studenților de la Sociologie și Asistență Socială, facilitățile și infrastructura FSAS-UB, clubul social.

În cazul în care sunteți interesați de o vizită în altă perioadă, ne puteți contacta, de asemenea.

Vizitele se organizează pe bază de programare la adresa de e-mail: smaranda.witec@gmail.com. Persoana de contact: lector univ.dr.Smaranda Witec

Vă invităm să consultaţi în continuare programul evenimentelor propuse în cadrul Zilelor Porţilor Deschise la Facultatea de Sociologie și Asistență Socială!

PROGRAMUL EVENIMENTELOR
ZILELE PORŢILOR DESCHISE
LA FACULTATEA DE SOCIOLOGIE ȘI ASISTENȚĂ SOCIALĂ
3-6 aprilie 2017

PROGRAMUL EVENIMENTELOR
ZILELE PORŢILOR DESCHISE
LA FACULTATEA DE SOCIOLOGIE ȘI ASISTENȚĂ SOCIALĂ
3-6 aprilie 2017

• Luni, 3 aprilie, ora 14.00, sala 201
    Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, alături de Centrul Naţional de Cultură a Romilor “Romano Kher”, deschide lista evenimentelor cu o caravana culturală pentru educaţie interculturală prin diversitate, concretizată prin teatru - forum urmat de o dezbatere şi concert de jazz manouche.
  • Luni, 3 aprilie, ora 18.00
    Despre sociologia corpului, reprezentările corpului şi semnificaţii culturale legate de categorii sociale, comunităţi, genuri, vârste sau etnii. Şi despre tatuaje.
  • Marţi, 4 aprilie, ora 10.00
    Asistenţa socială pe înţelesul tuturor. Prezentare de proiecte în domeniul asistenţei sociale.
  • Marţi, 4 aprilie, ora 14.00
    Sociologia pe teren. Despre cercetare şi perspectivele unei cariere în sociologie.
  • Marţi, 4 aprilie, ora 16.00
    Asitenţii sociali pot fi terapeuţi. Despre consiliere, terapii familiale şi dezvoltare personală
  • Miercuri, 5 aprilie, ora 12.00
    Conflictele în viaţa noastră şi strategii de a le gestiona.
  • Joi, 6 aprilie, ora 10.00
    Mic tratat de sociologie a vieţii cotidiene.
  • Joi, 6 aprilie, ora 10.00
    Asistenţă socială şi perspectivele unei cariere în asistenţă socială. Despre individ, grupuri vulnerabile şi activitatea asistentului social.
  • Joi, 6 aprilie, ora 18.00, sala de Consiliu
    Vasile Ernu este invitat la Facultatea de Sociologie și Asistență Socială pentru a ne prezenta cel de-al doilea volum din mica sa trilogie a marginalilor, "Banditii".
    Evenimentul se va desfășura la sala de consiliu incepând cu ora 18.00.
  • Vineri, 7 aprilie, ora 12.00
    Actualitate, probleme globale ale lumii contemporane şi societatea umană.

VĂ AŞTEPTĂM CU PORŢILE DESCHISE!