PRECIZĂRI PRIVIND PROBA SCRISĂ LICENTA - SESIUNEA IUNIE 2017

Licenta Sociologie 2017

Examenul scris va fi compus din doua sau trei subiecte centrate pe teza de licenta elaborata de fiecare student.
Tematica acopera autorii utilizati, metodologia folosita sau caile in care se poate continua propria cercetare din lucrarea de licenta. Fiecare subiect va avea alocata un spatiu limitat in care sa fie tratat. Examenul oral ramine identic.
Bibliografie:Giddens, Anthony, 2000, Sociologie. Bucuresti: Editura All. NOTA: Vor fi folosite doar capitolele 1 [Ce este sociologia?] si 20 [Metode de cercetare sociologica].

Licenta Asistenta Sociala 2017

Examenul scris va consta in prezentarea, analiza si solutionarea unui caz din perspectiva asistentei sociale (teorii relevante, metode de interventie, cadrul legal si institutional, beneficii si servicii de asistenta sociala eligibile).
Bibliografie:Payne,Malcolm, 2010,Teoria moderna a asistentei sociale. Iasi: Editura Polirom. Legea 292/2011 a Asistentei Sociale